Club Scrub MTB Classic

Age Group Results

November 10, 2023


Results By AccuChipUSA, Inc.


Adult-Expert Men: Top Finishers 1-99
Adult-Expert Women:
Adult Sport Men: Top Finishers 1-99
Adult Sport Women: Top Finishers 1-99
Adult Novice Men: Top Finishers 1-99
Adult Novice Women: Top Finishers

Adult-Expert

Top

Male Overall Expert Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Rudy Robaina Jupiter 49 43 1   33:04.2 10:43/M
Top

Male Master Expert Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Stephen Kimos Port St. Lucie 29 55 3   34:21.0 11:08/M
Top

Male 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Michael Oswald Jupiter 42 42 2   33:33.1 10:52/M
2 Ben Glinsky Jupiter 25 47 4 0:49.3 34:22.5 11:08/M
3 Brian Devaney Hobe Sound 19 50 5 2:14.1 35:47.3 11:36/M
4 Todd Jones Okeechobee 27 52 6 5:54.7 39:27.9 14:06/M
 

Adult Sport

Top

Male Overall Sport Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Kevin Lindgren Hobe Sound 33 31 1   33:00.1 11:59/M
Top

Female Overall Sport Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Katie Falconer Palm City 20 50 10   40:05.1 15:45/M
Top

Male Master Sport Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Denooyer David Tequesta 18 50 4   36:59.8 13:18/M
Top

Female Master Sport Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Kathryn Kinne Jensen Beach 30 60 17   47:17.7 16:44/M
Top

Male 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Ben Ashby Jupiter 3 49 2   35:25.3 12:46/M
2 George Johnson Stuart 26 49 3 0:45.3 36:10.6 11:46/M
3 Taylre Capicotti Hobe Sound 12 31 5 2:07.6 37:32.9 13:27/M
4 Michael Supper North Palm Beach 52 58 6 2:15.5 37:40.8 13:30/M
5 Christopher Rawlings Hobe Sound 48 47 7 3:25.5 38:50.8 13:58/M
6 Michael Finley Hobe Sound 21 46 8 3:52.5 39:17.8 14:07/M
7 Kevin Bowdish Port St. Lucie 7 35 9 4:06.1 39:31.4 14:06/M
8 Andrew McDowell West Palm Beach 37 58 11 4:56.5 40:21.8 14:22/M
9 Dave Anderson 55 59 12 5:18.3 40:43.6 14:30/M
10 Olympio Campos Lake Worth 10 52 13 5:24.5 40:49.8 13:16/M
11 Patrick Maher 57 64 14 6:25.3 41:50.7 14:53/M
12 Nick Berry Jupiter 6 45 15 6:35.0 42:00.4 14:56/M
13 Chase Capicotti Port Saint Lucie 11 35 16 7:56.1 43:21.4 15:20/M
14 Daniel Pierce Stuart 46 65 18 11:55.5 47:20.9 16:39/M
15 Jeremy Gempel West Palm Beach 24 35 19 12:23.9 47:49.2 16:50/M
16 Kyle Stocker Lake Worth 51 31 21 18:25.2 53:50.5 18:50/M
17 Cecilio Farinas 56 56 24 28:05.1 1:03:30.4 21:53/M
Top

Female 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Melissa Lee West Palm Beach 32 45 20   49:36.6 19:47/M
2 Kristi Austhof Stuart 4 55 22 4:14.9 53:51.6 20:06/M
3 Ashley Gamarra 33415 22 34 23 7:22.0 56:58.7 21:03/M
 

Adult Novice

Top

Male Overall Novice Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Kevin Karsonovich Ft Pierce 28 42 1   35:56.0 12:59/M
Top

Female Overall Novice Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Jessica Cinicolo West Palm Beach 13 34 10   43:01.0 16:33/M
Top

Male Master Novice Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Pietro Tamburello Port St Lucie 53 67 2   37:14.9 12:04/M
Top

Male 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Jeffrey Adalin Royal Palm Beach 1 35 3   37:49.1 14:51/M
2 Jon Piccirillo Jupiter 45 39 4 1:28.7 39:17.8 15:18/M
3 Jason McManus Stuart 38 46 5 1:49.6 39:38.7 15:26/M
4 Nicholas Gamarra West Palm Beach 23 33 6 2:59.4 40:48.5 15:49/M
5 Phil Pacini Hobe Sound 43 72 7 3:08.6 40:57.7 15:54/M
6 Curtis Peery Jupiter 44 40 8 3:28.6 41:17.7 15:57/M
7 Adrian Miguenz Palm Beach Gardens 39 48 9 4:16.1 42:05.2 16:13/M
8 Marc Murphy Okeechobee 41 47 11 8:17.7 46:06.8 17:34/M
9 William Colon Lakeland 16 37 12 9:00.2 46:49.3 17:46/M
10 Frank Coker Okeechobee 15 57 13 10:21.1 48:10.2 18:13/M
11 Jeremy Alexander` Hobe Sound 2 43 14 11:35.8 49:24.9 18:36/M
12 Matthew Manning Vero Beach 34 55 15 13:26.5 51:15.6 18:05/M
13 Blake Sanchez Winter Haven 50 41 16 14:50.5 52:39.6 19:39/M
14 Michael Cinicolo Longwood 14 33 17 23:03.0 1:00:52.1 22:19/M
15 Aran Kusisto West Palm Beach 31 37 18 34:13.3 1:12:02.4 25:57/M